2023. aastal toimus EGT-TWINN projekti raames hulk erinevaid töötubasid, koolitusi, ekskursioone, välitöid ja konverentse. Vaatame alljärgnevalt neid veidi lähemalt.


JAANUAR

Kick-off üritus (31.01 - 01.02)
Jaanuari lõpus toimus projekti ametlik avamine ehk nn kick-off üritus Tallinnas Swisotelli konverentsikeskuses. Tegemist oli 2-päevase seminaride päevaga. Esimesel päeval toimus projekti partnerite kohtumine, et panna paika edasine tegevuskava peamiselt 2023. aastaks. Ettekanded tegid lisaks projektijuht Heikki Bauertile ka erinevate WP'de juhid (Timothy Kearsey Briti Geoloogiateenistusest, Florian Smit Taani Geoloogiateenistusest, Juha Kaija Soome Geoloogiateenistusest ja Kairi Põldsaar Eesti Geoloogiateenistusest) ja teised projektipartnerite osalised (Pertti Sarala Oulu Ülikoolist, Katryn Goodenough Briti Geoloogiateenistusest). 
Teisel päeval räägiti projektist üldisemalt ka erinevatele kolmandate osapooltele. Osalesid TalTechi ja Tartu Ülikoolide esindajad, osalejad Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumist, Maa-ametist ning Keskkonnaministeeriumist.

Action 2.1.1 - BGSi tutvumisvisiit EGTsse (01.02)
Briti Geoloogiateenistuse esindajad Tim Kearsey ja Katryn Goodenough külastasid EGT Tallinna kontorit, kus toimus tutvumine EGT töötajatega. Külastuse eesmärgiks oli anda BGSi esindajatele ülevaade EGT praegusest oskustas- ja teadmistasemest ning geoloogiliste andmetega seonduvatest süsteemidest. Tutvumisvisiidil saadud teadmiste alusel hakati välja töötama projekti 2023 ja järgnevate aastate koolituste detailsemat sisu ning tegevusi.

VEEBRUAR

Vaatamata sellele, et veebruaris ühtegi projekti ürituste otseselt ei toimunud, oli see kuu projektimeeskonnale väga töine. Euroopa Komisjonile tuli esitada esimene projekti aruanne "Project Management Handbook". Tegemist on käsiraamatuga, mis kirjeldab projekti elluviimise põhijuhiseid. See hõlmab selliseid olulisi aspekte nagu rollide jaotus ja kohustused, kontaktide nimekirjad, dokumentide redigeerimine, perioodiline aruandlus, tulemuste analüüs ja esitamise kord, dokumentide avaldamisjuhised, visuaalne identiteet ja kriisijuhtimine. Lisaks rõhutatakse käsiraamatus siduvaid põhimõtteid, mis on kehtestatud EGT-TWINNi toetuslepingus, mis sisaldab tegevuskirjeldust (DoA) või tööplaani, ja EGT-TWINNi konsortsiumilepingus (CA). Need alusdokumendid reguleerivad koostööd ja annavad ülevaate haldus- ja finantsjuhtimisprotseduuridest. Dokument ei ole avalikuks kasutamiseks.

Lisaks tuli veebruari kuu jooksul välja töötada kogu projekti visuaalne identiteet (logod, värviskaalad, dokumendimallid, bannerid jne. ja luua ametlik projekti koduleht ning sotsiaalmeediakanalid. Siit leiad projekti visuaalse identiteedi käsiraamatu!

MÄRTS

Action 2.3.1 ja Action 2.4.1 - Kambriumi koolitus Taanis (27.-31.03)
Märtsis korraldas Taani Geoloogiateenistus Kambriumi koolituse Taanis.
Osalesid neli EGT geoloogi (Tavo Ani, Johannes Vind, Marko Kabel ja Jekaterina Nezdoli). Ürituse eesmärgiks oli õppida tundma Taani ja Rootsi Kambriumi ja Alam-Ordoviitsiumi settekivimeid ja Taani kolleegide praktikaid nende uurimisel. Küöastati GEUSi puursüdamike hoidlat Kopenhaagenis. Ning osaleti ekskursioonis Rootsis Skåne ja Ölandi piirkonnas. Koolituse läbiviijad olid geoloogia tipp-spetsialistid Niels H. Schovsbo ja Arne Thorshøj Nielsen. Koolituse teine osa keskendus nüüdisaegsetele geokeemilistele analüüsimeetoditele (nt röntgeni fluorestsents).

GeoDays konverents Helsingis (14.-17.04)
EGT-TWINN projekti tutvustas posterettekandega Soome Geoloogia Seltsi konverentsil „GeoDays“ Pertti Sarala Oulu Ülikoolist.

APRILL

Action 4.1.1, Action 4.2.1, Action 4.2.2 - Projektijuhtimise koolitus Tallinnas (18.04)
Ühepäevasel koolitusel Tallinnas, Tallink Spa-hotellis toimus sisukas projektijuhtimise alane koolitus, mis hõlmas korraga kolme EGT-TWINN tegevust: (1) Action 4.1.1 - „Practical Project management workshop“, (2) Action 4.2.1- „Legal & agreement issues training“, (3) Action 4.2.2 - „Project financial management“. Koolitajateks olid Soome Geoloogiateenistuse eksperdid Juha Kaija, Nina Isokorppi ja Tuija Villika. Kokku osales üritusel 32 inimest kohapeal ja veebis nii EGTst kui ka kõikidest partnerorganisatsioonidest (BGS, GTK, GEUS, Oulu Ülikool).
Vaata ürituse pildigaleriid!

Action 2.1.2 - Jani Jäsberg külastab EGT Tallinna kontorit (17.04)
Aprillis külastas EGT Tallinna kontorit geoinformatsiooni ekspert Jani Jäsberg Soome Geoloogiateenistusest. Tegemist oli sarnase tutvumisvisiidiga, mis leidis aset Jaanuaris kui Briti Geoloogiateenistuse inimesed Tallinna kontorit külastasid. Seekord andsid EGT geoinformaatsiooniosakonna töötajad detailse ülevaate EGTs kasutusel olevatest andmebaasidest ning andmehaldussüsteemidest. Võõrustajateks oli seekord EGT poolt Hando-Laur Habicht, Eveli Sisas, Markus Maido, Ants Vain ja Siim Nirgi.

EGT-TWINN konverentsil „Teadustöö Euroopa tippudega“ (26.04) ja
Aprillikonverentsil (14.04)
Lisaks toimusid aprillis kaks kohalikku konverentsi Tartus, millel Kairi Põldsaar EGT-TWINN projekti tutvustas. Aprillikonverents on Eesti Geoloogia Seltsi poolt iga-aastaselt korraldatav 1-päevane üritus, mille sihtgrupis on Eesti geoloogide kogukond. Konverentsil oli üleval EGT-TWINN projekti poster. 
Lisaks toimus Eesti Teadusagentuuri poolt korraldatud twinning meetme konverents "Teadustöö Euroopa tippudega", kus osalesid erinevate Eesti twinning projektide esindajad. Üritusel tutvustati EGT-TWINN projekti pikema suulise ettekandega, millele järgnes sisukas küsimustevoor ning diskussioon.

MAI

Action 2.6.3 - Geotermaalenergia lühikursus - Understanding Thermal and Petrophysical Parameters of Geothermal Reservoirs (3-5.05)
Kursuse põhieesmärk oli suurendada arusaamist sellest, kuidas laboratoorsed naftafüüsikalised ja termilised mõõtmised võivad aidata meil hinnata geotermiliste väljavaadete potentsiaali sügavates kristalsetes tingimustes ja sellega seotud setete
suktsessioonis. Laiendatud eesmärgid peaksid parandama EGT töötajate teadmisi kristalsete kivimite termilistest ja petrofüüsikalistest parameetritest ja kristalsetest geotermaal reservuaarides. EGTst osalesid Heikki Bauert ja Rasmus Kont.

EGT töötajad osalesid Taani Geoloogiateenistuse korraldatud üritusel „European Meeting on 3D Geological Modelling“
Üritusel osalemise peamised eesmärgid olid: (1) Johannes Vindi ettekande esitamine teemal “Country update on 3D geological modelling - Estonia”, (2) õppida tundma 3D geoloogilise modelleerimise võimalusi Euroopa geoloogiateenistuste näitel, (3) luua töökontakte erinevat geoloogiateenistuste spetsialistidega, (4) töökoosolek Mats Lundh Gulbrandseniga ettevõttest I-GIS A/S, mõistmaks Geoscene 3D modelleerimistarkvara rakendatavuse võimalust EGTs.
Detailsemalt siin!
Vaata pildigaleriid!

JUUNI

Action 2.6.3 - „Geochemical baseline studies and urban geochemical mapping in the assessment of soil contamination“ (13-15.06)
Juunis osalesid Martin Liira ja Elina Kuusmaa Soomes, Espoos EGT-TWINNi töötoas, mis keskendus geokeemiliste oskutse arendamisele.Töötuba hõlmas loenguid, arutelusid geokeemilise kaardistamise teemal Soomes ja Suurbritannias ning väljasõitu Kotkasse pinnaseproovide võtmise protseduuride vaatlemiseks. Eesmärk oli suurendada teadmisi geokeemilise kaardistamise projektide kavandamisel, andmete tõlgendamisel ja pinnase saastumise hindamisel, eriti linnapiirkondades. Töötuba lõppes linnamuldade kaardistamise eelplaaniga Eestis ning 2024. aastal on osalejad korraldamas geokeemilise kaardistamise teemalist konverentsi TWINN projekti raames.

ACTION 2.2.1 „Geological databases for seamless 3D geological
mapping and modelling (14-15.06)
Juunis käisid EGT tööajad lisaks ka visiidil GTK Kuopio kontoris. Külastuse eesmärk oli tutvuda GTK töövoogude ja andmebaasilahendustega aluspõhja ja puuraukude andmestikuga, välitööde lahendustega, GIS vahenditega, erinevate Esri lahendustega, FME tarkvara kasutamisega ja 3D geoloogilise modelleerimisega. EGT poolt osalesid visiidil geoinformatsiooniosakonna töötajad Hando-Laur Habitch, Ants Vain, Eveli Sisas, Markus Maido ja Tavo Ani.

Juunis oli mitme suurema projekti aruande esitamise tähtaeg. Nendeks olid (1) aruanne EGT digitaalse infrastruktuuri hetkeolukorra kohta (avalik dokument siin), (2) EGT-TWINN projekti kommunikatsiooni plaan (avalik dokument siin), (3) EGT-TWINN projekti andmehaldusplaan. Viimase puhul on tegemist projektisiseseks kasutamiseks mõeldud dokumendiga.

Juuli, August

Juulis ja augustis projektiüritusi ei toimunud.

September

Action 2.4.4 - Kvaternaari kaardistamise koolitus Taanis (04-08.09)
Selle koolituse eesmärk oli tutvuda Taani pinnakattesetete ja liustikutekkeliste pinnavormidega. Lisaks keskenduti taanlaste Kvaternaari kaardistamise tehnikate uurimisele, 3D-geoloogilise modelleerimise võtetele ja GEUS-is kasutatavatele elektromagnetiliste (EM) meetodite tundmaõppimisele. Koolitusel osalesid EGT töötajatest Kuldev Ploom, Eveli Sisas, Hando-Laur Habitch, Markus Maido, Carmel Kuusk ja Magdaleena Männik.

Action 2.5.2 - Maavarade rikastamise koolitus Oulu Ülikoolis Soomes (25-29.09)
See koolitus sisaldas üldist maavarade rikastamise metoodikate tutvustamist ja üksikasjalikumat vaadeet just fosfaatide töötlemisele. Enne koolitust saatis EGT ca 20 kg Eesti fosforiidimaaki Oulu Ülikooli. Oulu Ülikoolis tehti saadetud proovidest analüüsid, mille tulemusi tutvustati koolituse teoreetilise osa lõpus. Järgnev praktiline osa hõlmas Pyhäsalmi maagi ja Eesti fosforiidimaagi floteerimist. Kursuse viimasel päeval külastati kaubanduslikke CRS-laboreid. Üritusel osalesid lisaks EGT spetsialistidele (Lauri Joosu, Birgit Mets, Einar Kivimäe, Kaarel Lumiste, Kadriann Tamm, Johannes Vind ka geoloogia magistrandid Tartu Ülikoolist ja Tallinna Tehnikaülikoolist.

Septembris esitati Euroopa Komisjonile projekti aruanne nimetusega „Workshop guidebook and/or notes enhancing expertise in geochemical and geophysical studies“. Aruanne ei ole avalikult levitatav.

Oktoober

Action 2.2.1-2 &  Action 2.2.2 - Andmehalduseteemaline koolitus Keyworthis, Inglismaal, I osa (02-05.10)
Selle koolituse raames täideti korraga kaks EGT-TWINN projekti üritust: (1) Action 2.2.1-2 "Geological databases for seamless 3F geological mapping and modelling“ 2.osa ning (2) Action 2.2.2 „Digital workflows and geological data management“. Koolitus toimus Taanis, Taani Geoloogiateenistuse korraldamisel.
Töötuba algas Eesti GIS-meeskonna ettekandega, kes tutvustasid lühidalt EGT andme- ja andmebaasilahendusi, et anda üldine ülevaade EGT võimalustest. BGSi ekspertide ettekanded sisaldasid ka vestlusringe, kus Eesti külastajad said esitada päevakajalisi küsimusi ning võrrelda oma praeguseid ja kavandatavaid andmelahendusi BGSi lahendustega. Mõne arutelu jaoks liitusid täiendavad eksperdid Keyworthi kontorist, et anda üksikasjalikumat ülevaadet spetsiifilisematest teemadest, nagu puursüdamike logimise andmete haldamine. Viiepäevane visiit hõlmas ka ekskursiooni Keyworthi piirkonnas ja BGSi puursüdamike hoidla külastust.

Action 2.7.1-1 - Geotermaalenergia teemaline koolitus Taanis, II osa (06-09.10)
Oktoobris toimus Taanis ka esimene pikem geotermaalenergia teemaline töötuba: „Introduction to geothermal energy and aquifer thermal energy storage (ATES) in sedimentary rocks“ 1. osa.
Sellel koolitusel tutvustati EGT töötajatele geotermaalreservuaaride kasutamise ja soojuse salvestamise põhimõtteid. Räägiti geotermaal- ja ATES-süsteemide erinevatest aspektodest, sealhulgas tutvustati madala (0–300 m) kuni keskmise sügavusega (300–3000 m) geotermilise energia ja soojuse salvestamise planeerimise ja projekteerimise põhimõtteid ja põhjaveekihtide uurigumeetmeid – läbilaskvuse ja poorsuse mõõtmised, põhjavee keemilised omadused, pumbakatsed põhjaveekihi hüdrauliliste parameetrite iseloomustamiseks, aga ka erinevad puurimistehnikad, keskkonnakaalutlused, veehoidla haldamise optimeerimine, ATES kapitalikulude arvutused. Lisaks jagati Taani praeguste ATES tehaste õpitut ja väljakutseid ning korraldati külastus aktiivsesse ATES-i rajatisse (ATES A/S).

Action 4.1.2 - Meediakoolitus Tallinnas (11.10)
Koolitus oli suunatud EGT töötajatele, kes on aegajalt kohustatud suhtlema kohaliku meediaga näiteks andma intervjuusid. Samuti oli koolitus suunatud neile, kes annavad kommunikatsioonispetsialistidele sisendit uudiste, blogipostituste, pressiteadete jms jaoks. Koolitusel räägiti ka erinevate EL projektide sise- ja väliskommunikatsioonist ning selgitati hea pressiteate kirjutamise ABCd.

EGT-TWINN osales “EU SuperCluster Lapland Geoconference” konverensti korraldamisel

November

Action 2.7.1-2 ja Action 2.7.2 - Geotermaalenergia teemalised 2 koolitust Taanis
Novembris toimusid Taanis paaripäevase vahega kaks pikemat geotermaalenergia teemalist koolitust. Need olid (1) Action 2.7.1-2 „Introduction to geothermal energy and aquifer thermal energy storage (ATES) in sedimentary rocks“ 1. osa ja (2) Action 2.7.2 - “Interpretation of geophysical and petrophysical data in sedimentary deposits for geothermal and ATES systems!".
Kui eelmine, oktoobris toimunud, geotermaal-üritus hõlmas geotermilist energiat tervikuna ja keskendus rohkem süvasoojusenergiale Taanis, keskendus nüüdne koolitus selles sarjas just pinnalähedasematele geotermaalenergia allikatele Taanis. Käsitleti teemasid nagu maasoojus, soojuse salvestamine, täiendav geofüüsikaline kaardistamine ja andmete haldus, erinevad geofüüsikalised meetodid ja seadmed, puurimistehnikad, keskkonna espektid jmp.

Detsember

Detsembris projektiüritusi ei toimunud